|
|
|
|
1844 - 1919 (74 år)
Generation: 1
Generation: 2
3. | Anna Christine Schrøder blev født den 02 mar. 1810 i Stenderup, Silliumshave; blev døbt den 17 mar. 1810 i Stenderup (datter af Skovrider Nis Andkier Schrøder og Annecken Beeck); døde den 24 mar. 1881 i Tørning Mølle, Hammelev; blev begravet i Hammelev. Børn:
- Helene Boisen blev født den 25 aug. 1834 i Tørning Mølle, Hammelev; blev døbt i i Hammelev sogn; døde i i USA.
- Nis Peter Boisen blev født den 22 sep. 1836 i Tørning Mølle, Hammelev; døde den 28 jan. 1925 i Bakkely, Haderslev.
- Møller Hans Jes Boisen blev født den 24 apr. 1839 i Tørning Mølle, Hammelev; døde i ca 1899 i København.
- Anne Boisen blev født den 18 apr. 1843 i Tørning Mølle, Hammelev; døde den 04 feb. 1845 i Tørning Mølle, Hammelev; blev begravet den 10 feb. 1845 i Hammelev.
- 1. Fritz Ferdinand Boisen blev født den 30 maj 1844 i Tørning Mølle, Hammelev; døde i ca 1919 i Aabenraa.
- Adolf Boisen blev født den 20 jan. 1847 i Tørning Mølle, Hammelev; døde den 07 sep. 1916 i Wheatley, Arkansas, USA; blev begravet i Wheatley, Arkansas, USA.
- Asmus Boisen blev født den 18 apr. 1848 i Tørning Mølle, Hammelev; blev døbt i i Hammelev; døde den 14 jun. 1852 i Tørning Mølle, Hammelev; blev begravet den 19 jun. 1852 i Hammelev.
|
|
Generation: 3
5. | Helena PaulsenBørn:
- 2. Møller Asmus Boisen blev født den 17 jan. 1800 i Tørning Mølle, Hammelev; blev døbt den 20 jan. 1800 i Hammelev; døde den 10 feb. 1883 i Tørning Mølle, Hammelev; blev begravet den 16 feb. 1883 i Hammelev.
|
|
7. | Annecken Beeck blev født den 12 mar. 1780 i Oxenvad sogn; blev døbt den 29 mar. 1780 i Oxenvad (datter af Frantz Beeck og Anna Hansdatter Fuglsang); døde den 22 feb. 1867 i Maarslet sogn, Frederiksdal Skovridergaard; blev begravet den 28 feb. 1867 i Mårslet. Børn:
- Skovrider Peter Schrøder blev født den 22 aug. 1808 i Stenderup, Tyrstrup H; blev døbt den 26 aug. 1808 i Stenderup; døde den 03 apr. 1877 i Vilhelmsborg Skovridergård; blev begravet den 10 apr. 1877 i Maarslet.
- 3. Anna Christine Schrøder blev født den 02 mar. 1810 i Stenderup, Silliumshave; blev døbt den 17 mar. 1810 i Stenderup; døde den 24 mar. 1881 i Tørning Mølle, Hammelev; blev begravet i Hammelev.
- Lena Schrøder blev født den 15 sep. 1811 i Stenderup; blev døbt den 26 sep. 1811; døde i i Haderslev.
- Skovrider Fritz Ferdinand Schrøder blev født den 03 jun. 1813 i Stenderup; blev døbt den 8 jun. 1813; døde den 11 maj 1840; blev begravet den 17 maj 1840 i Maarslet.
- Malermester Godsche Hans Ernst Schrøder blev født den 18 mar. 1815 i Stenderup; blev døbt den 23 mar. 1815 i Stenderup sogn; døde den 16 feb. 1885 i Haderslev; blev begravet den 19 feb. 1885 i Haderslev.
- Hanna Sophia Schrøder blev født den 07 dec. 1816 i Stenderup; blev døbt den 13 dec. 1816 i Stenderup; døde den 19 apr. 1870 i Gram; blev begravet den 25 apr. 1870 i Gram.
- Gunnild Catharina Schrøder blev født den 10 nov. 1818 i Stenderup; blev døbt den 20 nov. 1818 i Stenderup sogn; døde den 21 jun. 1900 i København, Frederiks Hospital; blev begravet i Bursø kirkegård.
- Sophia Elisabeth Christina Schrøder blev født den 20 sep. 1820 i Stenderup; blev døbt den 27 sep. 1820 i Stenderup; døde den 20 nov. 1820 i Stenderup.
- Forstraad Caspar Hermann Schrøder blev født den 30 okt. 1821 i Ulfshus, Bjerning; blev døbt den 14 nov. 1821 i Bjerning, Haderslev; døde den 07 jan. 1906 i Rørdam Skovriddergård, Wedellsborg; blev begravet i Husby.
- Forstraad Wilhelm Friederich Georg Schrøder blev født den 31 jan. 1824 i Bjerning, Ulfshus; blev døbt den 13 feb. 1824 i Bjerning, Haderslev; døde den 05 sep. 1901 i Vejlshus skovridergård; blev begravet den 10 sep. 1901 i Odder.
|
|
Generation: 4
15. | Anna Hansdatter Fuglsang blev født i 1760; døde i 1780. Børn:
- 7. Annecken Beeck blev født den 12 mar. 1780 i Oxenvad sogn; blev døbt den 29 mar. 1780 i Oxenvad; døde den 22 feb. 1867 i Maarslet sogn, Frederiksdal Skovridergaard; blev begravet den 28 feb. 1867 i Mårslet.
|
|
|
|
|